reklama1    reklama2

Najbliższe zawody

II Rd. MP 2015 Olsztyn

Nasza galeria

            >>> Pokaż całą galerię <<<

Oferta współpracy

Oferta współpracy - MOTOKLUB Olsztyn

Historia

2013 to szczególny rok dla MOTOKLUBU Olsztyn. W tym roku obchodzimy 20 lecie istnienia, jako MOTOKLUB Olsztyn, jednak historia nasza nie jest wcale taka krótka. Niewielu mieszkańców Olsztyna i gości odwiedzających Nasze Miasto zdaje sobie sprawę z jego bogatej tradycji w tematyce sportów motorowych. Choć Motoklub Olsztyn - dzisiejszy dwudziestolatek, oficjalnie powstał w 1993r, jego fundamenty budowano  już od zakończenia II Wojny Światowej.

Pierwsze stowarzyszenie motocyklowe zarejestrowano 12.07.1946r. pod nazwą Olsztyński Klub Motocyklowy. Liczyło ono wówczas 30 maszyn i niewielu więcej członków. Rozwijało się prężnie, odnotowując szczególny rozkwit w połowie lat 50-tych XX-go wieku.

To właśnie na kanwie Olsztyńskiego Klubu Motocyklowego powstały późniejsze: LPŻ (Liga Przyjaciół Żołnierzy), Auto-Moto Klub OZOS i sekcja motocyklowa Olsztyńskiego Klubu Sportowego „Stomil”, z których doświadczenia i tradycji czerpie dziś Motoklub Olsztyn.   

Motoklub Olsztyn to największa i najbogatsza w sukcesy organizacja motorowa na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zrzesza kilkuset członków, głównie młodzież. Posiada w swych szeregach pokaźną grupę licencjonowanych zawodników i sędziów zarówno klasy państwowej, jak i międzynarodowej. Liczna grupa wypróbowanych wolontariuszy-pasjonatów gwarantuje profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zawodów.

Zawodnicy Motoklubu Olsztyn mogą się pochwalić dorobkiem ponad stu tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Polski, około dwustoma startami w reprezentacji Polski i zdobyciem medali najważniejszych imprez międzynarodowych, na czele z mistrzostwami Świata i Europy.

Kilka słów o dyscyplinie

Motocross to wyścigi motocyklowe rozgrywane na specjalnie przystosowanych do tej dyscypliny torach.

Tory motocrossowe budowane są zwykle z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, jednak przeszkody w postaci skoków usypywane są zazwyczaj z piasku, gliny lub ziemi. W wyścigu motocrossowym bierze udział 40 zawodników, tylu zawodników mieści specjalna maszyna startowa. Wyścig w zależności od klasy trwa od 15 do 30 minut + 2 okrążenia. Długość wyścigu zależy od rangi zawodów. Zawodnicy biorący udział w zawodach ścigają się na specjalnie przeznaczonych do tych wyścigów motocyklach o pojemnościach silnika od 65 cm³ do 450 cm³.

Motocykle używane w motocrossie są skonstruowane tylko do tej dyscypliny. Motocykle motocross nie są dopuszczone do ruchu ulicznego - nie mają oświetlenia, lusterek itp. - motocykle motocross ważą około 100 kg. – zawieszenie motocykla motocross ma specjalną charakterystykę pozwalająca na szybką jazdę po nierównościach i na pokonywanie przeszkód, skok zawieszenia to ponad 30cm. Konstrukcja i ustawienia są dostosowane do specyfiki jazdy po torach. Moc silnika w motocyklu motocrossowym o pojemności 450cm3 niejednokrotnie przekracza 60 koni mechanicznych, przy masie oscylującej w granicach 100 kg, zapewnia to ponad przeciętne osiągi.

Wyścigi motocrossowe są bardzo widowiskowe. Start zawodników odbywa się ze specjalnie skonstruowanej maszyny startowej wykluczającej falstart. Po opadnięciu bramek startowych wszyscy zawodnicy wspólnie, z jednej linii, ruszą na pełnym gazie do przodu aby jak najszybciej dotrzeć do pierwszego zakrętu.

Podczas całego wyścigu zawodnicy zależnie od długości toru pokonują kilkanaście okrążeń pędząc do mety. Osiągi motocykli, odwaga zawodników ich technika pozwala im na bardzo szybkie i efektowne pokonywanie wszystkich elementów toru. Najbardziej widowiskowe są oczywiście skoki. Niejednokrotnie zawodnik na motocyklu leci około 3-4 metrów na ziemią na odległość ponad 20 metrów. Bardziej doświadczeni zawodnicy, wykorzystując swe umiejętności, wykonują podczas skoków bardzo widowiskowe ewolucje.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Kilka wypowiedzi dotyczących organizacji zawodów jakich udzielili zawodnicy możecie Państwo posłuchać w materiale Radia Olsztyn - "Potrójne święto olsztyńskiego motocrossu"

Piszą o nas: X-cross, www.olsztyn.com.pl, sport.wm.pl, naszemiasto.olsztyn.pl, olsztyn.gazeta.pl, www.motox.com.pl, motocross.dirtarena.pl, www.motogen.pl, motormania.com.pl, www.motocross.info.pl, www.pzm.pl

Film z Mistrzostw Europy EMX Open - Olsztyn 2013

Film z Mistrzostw Polski i Pucharu Polski - Olsztyn 2012

Film z Pucharu Polski - Olsztyn 2012

Film z Mistrzostw Europy - Olsztyn 2011

Film z Mistrzostw Polski - Olsztyn 2011